• +370 682 24218
  • info@menopiligrimai.lt

 

http://www.bernardinai.lt/straipsnis/2019-07-17-meno-piligrimai-siluvoje/176649

 

ŠILUVOS BIENALĖS MENO SIMPOZIUMAS
Liepos 13-22 d

Liepos 13 d.
18.00  Pučiamųjų kvinteto BRASSPALVOS koncertas.
18.30  Meninė akcija – grafikos spaustuvė (meistras Evaldas Mikalauskis).
Abu renginiai aikštėje šalia Bazilikos, esant blogam orui – kultūros namuose.
Meninės akcijos metu bus galima įsigyti grafikos atspaudų su Šiluvos vaizdu.
20.30  Instaliacijos PULSARAS pristatymas. Autorės – Lina Pranaitytė, Urtė Pakers.
Istorinio paveldo pastate šalia namo Turgaus g. 22.

Liepos 14 d.
15.00  Algimanto Šlapiko skulptūrų parodos atidarymas.

Parke priešais Šiluvos gimnaziją.

Liepos 17 d.
18.00  Bienalės klubas kavinėje “Šiluvos karūna“.
Džiazo trio  koncertas.
Kristupas Kmitas (dr), Grigas Andrulis (key), Pijus Oras (b)

Liepos 18 d.
16.00  Kūrybinės dirbtuvės „Transfer grafikos technika“. Lektorė – Vaiva Koveraitė-Trumpė.
Šiluvos parapijos namuose (Raseinių g. 14). Kūrybinių dirbtuvių tęsinys liepos 19 d.

Liepos 19 d.
16.00  Seminaras „Šiuolaikinė ikonografija, ikonografijos  ištakos ir technologijos“.

Lektoriai – Borisas Jokubauskis, dr. Kristina Jurgita Pačkauskienė.
Piligrimų informacijos  centre (M. Jurgaičio g. 17 a). Seminaro tęsinys liepos 20 d.

Registracija į kūrybines dirbtuves ir seminarus tel. +37068224218, el.p. idejuupe@gmail.com
Dalyvių skaičius ribotas, prašome registruotis iki liepos 16 d.
Seminarų dalyviai gaus vardinius Šiluvos meno bienalės sertifikatus.

Liepos 20 d.
18.00  Evaldo Mikalauskio skaitmeninės grafikos darbų pristatymas.

Prie Šiluvos Švč. Mergelės Marijos Apsireiškimo koplyčios.
19.30  Bienalės klubas kavinėje “Šiluvos karūna“.
Atvira diskusija „Menininko misija šiuolaikiniame pasaulyje“.
Moderatorė – Silvija Čižaitė-Rudokienė.

Liepos 21 d.
15.00  Bruno Gaspar (Portugalija) ir Aistės Juškevičiūtės parodos atidarymas.
Piligrimų informacijos  centre (M. Jurgaičio g. 17 a).
16.00  Tapybos plenero darbų parodos atidarymas Šiluvos gimazijoje.
Oksana Svizhak (UA)
Valerija Moskvitina-Dmytriieva (UA)
Marina Konovalova (BLR)
Daniel Gromacki (PL)
Valentinas Varnas (LT)
17.00  Bienalės klubas kavinėje “Šiluvos karūna“.
Džiazo trio koncertas.
19.00  Andriaus Kviliūno vaizdo meno darbų pristatymas.

Akustinis vaizdo meno performansas su grupe
ONE TWO Free feat. Kazimieras Jušinskas.
Šiluvos kultūros namuose (J.Pauliaus II g. 12).

Liepos 22 d.
16.00  Tapybos kūrybinės dirbtuvės. Lektorė – Valerija Moskvitina-Dmytriieva (UA).
Šiluvos parapijos namuose (Raseinių g. 14).
18.00
 Gretos Kardišiūtės instaliacijos „Paliestas“ kūrimo proceso pristatymas.
Jono Pauliaus II atvykimo aikštelėle.

 

http://www.bernardinai.lt/straipsnis/2019-07-08-a-kviliuno-videopremjera-siluvos-bienaleje/176540

 

Šiluvos meno bienalės atidarymas. Agnės Jonkutės paroda „Sidabro mėlis“ gelbsti nuo informacinio triukšmo

Pirmoji bienalės diena – birželio 13-oji – prasidėjo svilinant iki tol Lietuvoje nematytam 35 laipsnių karščiui. Norisi tūnoti kur nors pavėsyje, stebint papilkėjusius nuo karščio aplinkos kontūrus. Raminančios pilkos spalvos dėmės pasitiko ir atėjusius į Agnės Jonkutės parodos atidarymą Šiluvos piligrimų informacijos centre.

Pirmasis įspūdis – įrėminti apniukusio dangaus lopinėliai ar nurimusios po audros jūros fragmentai. Tačiau tai tik apgaulingas, hipnotizuojantis sidabro mėlis, kurio gelmėse slypi visai kiti kodai.

Šis pilkasis minimalizmas neatsiveria iš karto, tiesiog reikia nusikratyti kiekvieną dieną mus persekiojančio įkyraus aplinkos margumyno, mintyse „nurengti“ šį nenatūraliai spalvotą pasaulį iki pirmapradžio būvio. Tada prabyla kiekvienas potėpis ir įmanoma įžvelgti labai individualią prasmę šiuose pilkų atspalvių kloduose.

Žinoma, šitos pilkosios ekstazės būsenoje nejučia užplūsta vaizdiniai, įkvėpti ypatingos šio Lietuvos miestelio pamaldumo auros. Galvoje ima suktis padriki Naujojo Testamento fragmentai ir skambėti Pranašo žodžiai. Tai neišvengiamas pašalinis efektas, tačiau jis padeda suvokti, kad meno kalba, kaip ir esminės tikėjimo tiesos, nereikalauja daug žodžių. Jėzaus pamokymai buvo labai paprasti – apie grūdą, nesudygsiantį ant suvažinėto kelio, ar nepraktišką piemenį, išėjusį ieškoti vienos avelės.

Šių dienų edukatoriai galėtų paprieštarauti – tie žodžiai buvo skirti paprastiems žmonėms – žvejams, nusidėjėlėms ir panašiai, mums jau reikia daug rafinuotesnių paaiškinimų. Petras su Simonu metė savo tinklus ir nusekė paskui mokytoją, vos jį išgirdę. Ar mes paliktume savo internetinius tinklus, jei į mus kreiptųsi netikėtai pasirodęs Dievo Sūnus? Aišku ne, mes jo net nepažintume…

Agnė Jonkutė taip pat nedaugžodžiauja savo kūryba, jos meno kalba taupi ir santūri. Tiesiog reikia ilgiau pabūti su jos paveikslais ir pilkasis sidabro mėlis prabyla, tuščios erdvės užsipildo paslėptomis prasmėmis.

„Man įdomu žmogaus kaip stebėtojo ir tuščios erdvės, šiuo atveju fiziškai neapkrautos ir išvalytos architektūrinės erdvės, santykis, kuomet, nurimus informaciniam triukšmui, stebėtojui atsiveria kasdienybėje „pasimetęs“ šviesos grožis. Man ypač įdomus šviesos kelias paviršiumi, jos pasirodymas bei išnykimas“ – taip apie savo kūrybą kalba dailininkė.

Agnės Jonkutės paroda Šiluvos piligrimų informacijos centre (M.Jurgaičio g. 17) veiks iki liepos 17 d.

 

 

APIE PROJEKTĄ

ŠILUVOS MENO BIENALĖ 2019 / ART BIENNIAL ŠILUVA 2019
AKMUO / THE STONE

Bienalės tema, koncepcija / The theme and concept of biennial (English below).

„Akmuo, kurį statytojai atmetė, tapo kertiniu akmeniu“ (Ps 118:22).

Pirmosios Šiluvos bienalės tema –  pirmapradžio akmens simbolis,  į kurį remiasi  visos žmogiškosios ir dangiškosios vertybės, aiškus ir nekintantis, kaip pirmasis tuščioje erdvėje ištartas Žodis. Bet kuri kūryba yra visatos sutvėrimo tęsinys, ir koks bus tas Naujasis Pasaulis priklauso tik nuo mūsų pačių. Ar nesusimąstydami savo betiksliame skubėjime mes kartais nepasielgiame  kaip praamžiai statytojai, atmetę svarbiausiąjį akmenį, toliau kuriame savo efemerines oro pilis, kurios išsisklaido, vos nusigręžus… Giluminė meno esmė, slypinti už jo performatyvios funkcijos, gali  tapti tuo kertiniu akmeniu, ant kurio guls visi vėlesni egzistenciniai sluoksniai.

Šiluvos meno bienalė –  reprezentatyvus, plataus spektro tarptautinis renginys, skirtingose erdvėse pristatantis įvairių meno sričių kūrinius, autorius, meno tyrinėtojus ir kuratorius. Pirmosios bienalės renginiai vyks nuo 2019 metų birželio  iki spalio mėnesio pabaigos Šiluvoje ir kitose istorinėse šio krašto vietose.


“The stone which the builders rejected Has become the chief cornerstone.” (Ps 118:22).

The theme of the first Šiluva biennial is the symbol of the primordial stone, on which all human and heavenly values are based, clear and unchanging, as the first Word spoken in the empty space. Any creation is a continuation of universe creation, and what the New World will depend on ourselves. Don’t we sometimes act like the prior builders, while not thinking in our ruthless rush and rejecting the most primary stone, and continue to create our own ephemeral air castles, which dissipates, just turning away … The profound essence of art, hidden behind its performative function, may become the cornerstone on which all subsequent existential layers will lie.

The Šiluva Art Biennial is a representative, wide-ranging international event presenting works of art, authors, art researchers and curators in different locations. The events of the first biennial will take place from June till the end of October 2019 in Šiluva and other historical locations in the region.

 

GALERIJA

 

Šiluvos istorija / The story of Šiluva (English below).

…Kalvinų dvasininkas, prisiartinęs prie akmens, paklausė verkiančios mergelės: „Mergaite, ko verki?“ Ji atsakė: „Verkiu dėl to, kad prieš tai šioje vietoje buvo garbinamas mano sūnus, o dabar čia ariama ir sėjama.“ Tai tarusi, ji pranyko.  Vienas senas ūkininkas, nuo senatvės beveik apakęs, prisiminė, kad toje vietoje, kur pasirodė mergelė su vaikeliu, stovėjusi katalikų bažnyčia. Jis liepė nuvesti jį į dirvą, kuri tais metais buvo apsėta rugiais.Vos atvestas jis staiga atgavo regėjimą ir parodė, kur buvo užkastas senosios bažnyčios lobis – skrynia su senosios bažnyčios dokumentais.
Tai įvyko 1608 metais mažame Lietuvos miestelyje Šiluvoje ir, kiek žinoma, tai buvo pirmasis Švenčiausiosios Mergelės Marijos apsireiškimas Europoje. Iki XVI a. vidurio čia stovėjo senoji katalikų bažnyčia, į Šiluvos atlaidus plaukdavo maldininkai net iš kaimyninės Prūsijos. Vėliau, įsigalėjus kalvinistams, katalikų bažnyčia buvo uždaryta ir nugriauta. Apie 1569 m. paskutinis Šiluvos klebonas Jonas Holubka bažnyčios vertybes bei dokumentus sudėjo į skrynią ir užkasė netoli buvusios bažnyčios…
Atlaidai vėl imti švęsti Šiluvoje katalikams atgavus bažnytines žemes ir 1623 – 1624 m. pastačius  nedidukę medinę bažnytėlę. Šilinių atlaidų tradicija  gyva iki šiol, kasmet rugsėjo mėnesį sutraukianti į šį mažą Lietuvos miestelį tūkstančius piligrimų iš viso pasaulio.

… The clergyman of the Calvinists, approaching the stone, asked the crying virgin “Girl, why are you crying?” and she replied “I cry because my son was worshiped in this place before, and now it is plowed and sown”. After saying this, she vanished into the air. One old farmer, almost blind because of the age, remembered that a Catholic church used to stand in a place where the virgin with the baby appeared. He asked to bring him into the place. As soon as he got there, he regained his sight and showed where the treasure (the chest with the ownership documents) of the former church was hidden.
This happened in 1608 in a small Lithuanian village of Šiluva and, as far as we know, it was the first appearance of  the Blessed Virgin Mary in Europe. Until the mid-16th century the old Catholic church stood there, and the pilgrims even from neighboring Prussia used to flow to the feasts of Šiluva. Later, after the Calvinists came into the area, the Catholic Church was closed and demolished. The last priest of Šiluva Jonas Holubka, at about 1569 put the values and documents of the church in a chest and buried it near the former church …

The feasts were started again after regaining the lands of the church in 1623 – 1624 and building the wooden church. The tradition of  the feasts in Šiluva exists till present attracting thousands of pilgrims from all over the world every September to this small Lithuanian village.

Programa 2019 / Program 2019 (English below).

Birželio 13 d.                        Bienalės  atidarymas.
Liepos 12 – liepos 27 d.     Meno simpoziumas.
Birželio 13 – spalio 12 d.    Parodos, pristatymai, meninės akcijos.

June 13th                              Biennial opening
July 12th  – July 27th               Art symposium
June 13th  – October 12th   Exhibitions, presentations, performances

2019 metų bienalės prioritetinės sritys:                                      The priority art genres of biennial 2019:
Skulptūra, objektai, erdvinės  instaliacijos                                      Sculpture, objects, installations
Vaizdo menas, vaizdo – garso projektai                                          Video art, video-audio projects
Fotografija, tapyba, grafika                                                                Photography, painting, graphics

NAUJIENOS / NEWS

 

Informacija dalyviams / The participants information (English below).

Norinčius dalyvauti bienalėje menininkus prašome registruotis iki 2019 m. gegužės 12 d.
info@menopiligrimai.lt

Oficialiai organizatorių pakviestiems bienalės dalyviams simpoziumo metu suteikiamos  gyvenimo ir darbo sąlygos, maitinimas, priemonės ir medžiagos kūrybai. Pasirašius sutartį, autoriui padengiamos kelionės išlaidos ir išmokamas autorinis atlyginimas. Simpoziumo metu Šiluvoje veiks bienalės klubas, kurio programoje – koncertai, performansai, ekskursijos į žymias Lietuvos istorinio ir religinio paveldo  vietas – Kryžių kalną, Tytuvėnų, Palendrių vienuolynus.

 

The artists are welcome to register till 12th of May 2019
info@menopiligrimai.lt

The participants officially invited by the organizers will be provided with accommodation and catering, facilities and materials for creative work. After signing the contract with author, the organizers will cover travel expenses and pay honorarium. During the symposium there will be a biennial club formed, which will include concerts, performances, tours to the famous places of Lithuanian historical and religious heritage – Hill of Crosses, monasteries of Tytuvėnai and Palendriai .

 

PHOTOS OF ŠILUVA